پایگاه دانش

چگونه کریکت بازی می‌کنند

 

کریکت دومین ورزش محبوب در جهان است و در ۱۲۰ کشور بازی می‌شود. بر اساس برخی از تخمین‌ها، تعداد علاقه‌مندان این رشته ورزشی در سراسر دنیا به ۲/۵ میلیارد نفر از سنین مختلف می‌رسد. درک درست از بازی کریکت مستلزم تهیه گزارش برای چنین حجمی از مخاطب است.

 

برای بازی کریکت به یک میدان بزرگ، دو تیم و تعدادی چوب و توپ احتیاج داریم. هدف در این بازی کسب امتیاز به شکل دوش در جریان توپ‌زنی‌ و حذف توپ‌زن‌های تیم مقابل در زمان پرتاب و حذف آن‌ها از بازی است.

 

در جریان بازی کریکت دو داور در میدان بازی حضور دارند و یک داور سوم هم بیرون میدان‌ بازی مسئول تصمیم‌های ویدئویی است. زمانی که داور‌های حاضر در میدان ‌بازی نتوانند به دلیل مبهم بودن اتفاقات تصمیم بگیرند، مسئولیت را به داور سوم محول می‌کنند تا او با تماشای ویدئوی بازی ابهام را برطرف کند و تصمیم مناسب بگیرد.

 

کریکت به شکل‌های مختلفی بازی می‌شود ولی اصول و قواعد بازی در همه آن‌ها یکسان است. بازی‌های کریکت به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند.

 

بازی‌های ۵ روزه

 

این طولانی‌ترین نوع بازی کریکت است که هر روز ۶ ساعت و در دو مرحله بازی می‌شود. در جریان بازی تیم‌ها سعی می‌کنند با کسب دوش بیشتر در دو مرحله توپ‌زنی، تیم مخالف را از بازی حذف کنند. تفاوت عمده بازی پنج‌روزه با بقیه بازی‌های کریکت همین دو مرحله‌ای بودن آن است.

 

بازی‌های یک‌روزه بین‌المللی

 

این بازی قید زمانی دارد و باید در جریان یک روز تمام شود. تیم‌ها به نوبت توپ‌زنی می‌کنند و دوش‌هایی که تیم اول در جریان توپ‌زنی خود بگیرد هدف تیم مقابل را تعیین می‌کند. تیم مقابل باید برای پیروزی دوش بیشتری از تیم اول کسب کند. بازی‌های یک‌روزه پنجاه دوره (هر دوره ۶ پرتاب) دارند اما وضع هوا می‌تواند تعداد دوره‌ها را تغییر دهد.

 

بازی بیست‌دوره‌ای

 

قدمت بازی بیست‌دوره‌ای (هر دوره ۶ پرتاب) به سال ۲۰۰۳ بازمی‌گردد و حالا به یکی از شکل‌های محبوب بازی کریکت تبدیل شده. یکی از اصول جنجالی این نوع بازی دادن دوش به یک تیم در صورت اتلاف وقت از طرف تیم مقابل است.